Jak powstały Żółte Drzwi

Kochani,
Ten pomysł zrodził się z rezygnacji, z poddania. Od miesięcy walczyłam z IKEA o równe traktowanie mojej 5-letniej córki i 9-letniego syna z zespołem Downa w salach zabaw na terenie sklepów tego koncernu. Bezskutecznie. Odpuściłam. Poddałam się. Pomyślałam: „Przecież nie zmienię całego świata…” Wtedy moja córka powiedziała coś, co zmieniło wszystko: „Mamo, to nie fair! Mamo, zrób coś…”

I zrodził się we mnie bunt. 26 stycznia na fb napisałam:

„W sumie to dlaczego mam nie zmienić całego świata? Przecież jeden cały już zmieniłam. Swój. A cały świat zaczyna się od świata jednego człowieka…

Wszystko zaczyna się od świata każdego z Was. Dlatego potrzebuję info o wszystkich miejscach gdzie niepełnosprawni i ich rodziny są mile widziani i dobrze się czują. Wszystkie! Osiedla (takie jak moje, gdzie jest zajebista atmosfera i Krysek czuje się bezpieczny i akceptowany), place zabaw (takie jak w Arkadii Warszawa), teatry, kina, podwórka, biura podróży, centra handlowe, sklepy, szkoły, przedszkola, kluby, zajęcia pozaszkolne i pozaprzedszkolne, ośrodki wczasowe. Nawet szkółki narciarskie, zajęcia baletowe i wszystkie inne zajęcia i miejsca, gdzie dobrze się czujemy z naszymi INNOSPRAWNYMI członkami rodzin.
Nikomu nie robimy czarnego PRu. Pies ich wielki w dupę ugryzł.
Robimy tęczowy PR za free tym wszystkim, którzy na to zasługują.”

Przez ostatnie lata staram się łączyć światy wszystkich moich dzieci. Jest to dosyć trudne, bo nie wszędzie innosprawni są mile widziani. Nie wszędzie zwykłosprawni są uwzględniani. I tak wyjazd na narty, czy zwykłe wyjście na zakupy może okazać się wyzwaniem. W poszukiwaniu takich właśnie miejsc ma pomóc strona Żółte Drzwi.

Dzisiaj, 21 marca oddaję Wam możliwość tworzenia nowego świata.

Świata, w którym innosprawni są pełnoprawni jest tuż za Żółtymi Drzwiami. Tutaj każdy ma takie samo prawo do miłości, zabawy, podróżowania, nauki i życia pełnym Sercem, zgodnie z własną Duszą, wbrew temu co podpowiada Rozum i nie zważając na ograniczenia własnego Ciała. Bo każdy jest wyjątkowy i każdy ma jakiś dar, dzięki któremu świat staje się lepszy, bogatszy i ciekawszy. Wchodząc tu zabierz jedynie ciekawość drugiego człowieka i fascynację jego talentami, jego indywidualnością, jego Sercem, Duszą i Umysłem. Tu nie ma niepełnosprawnych, ani pełnosprawnych. Tu innosprawni są pełnoprawni. Tu każdosprawny jest równoprawny.

Bo każdy ma prawo do miłości, do zabawy, do pracy, do radości i smutku, rozpaczy i ekstazy, marzeń, wyrażania siebie, edukacji, podróżowania i życia w świecie gdzie czujemy się akceptowani, doceniani, potrzebni i kochani.

Świat za Żółtymi Drzwiami to magiczna przestrzeń, gdzie można znaleźć miejsce do zabawy, nauki, podróżowania i po prostu do życia zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i dla tych innosprawnych. Tu nie potępiamy tych, którzy nie są gotowi żyć tak jak my, ale z radością witamy tych, którzy pragną nasz świat współtworzyć. Każdy z nas ma coś do zaoferowania, co sprawia, że świat staje się ciekawszy i lepszy. Każdy człowiek, który ma deficyt w jednym obszarze, jest zwykle bardziej sprawny w innym. Osoba, która nie słyszy, ma bardziej uwrażliwione inne zmysły. Ktoś, kto jest upośledzony intelektualnie może być wyjątkowo inteligentny emocjonalnie. Każdy z nas jest upośledzony w jakiejś dziedzinie tylko po to, by być wyjątkowo uzdolnionym w innej. W naszym świecie każdy bez lęku może przyznać się do swoich słabości i pochwalić swoimi talentami. Nikt nie musi udowadniać, że jego dziecko jest wystarczająco sprawne, by wejść na plac zabaw, czy uczestniczyć w zajęciach W tym świecie są warunki dla każdego, kto będzie chciał. Świat w którym nie mówimy kto może, tylko pytamy kto chce.

Kim jest KTOŚ?

To w jakim świecie żyjemy zależy od nas wszystkich. Wkurza mnie, kiedy słyszę, że KTOŚ powinien COŚ zrobić, że PAŃSTWO, SPOŁECZEŃSTWO… Nie znoszę czekać, aż ktoś, coś zrobi, żeby moim dzieciom żyło się lepiej. Bo kim jest to SPOŁECZEŃSTWO, to PAŃSTWO? Ten KTOŚ to Ty i ja, to każdy z nas, czyli MY WSZYSCY. Dlatego to nie ja będę tworzyć świat za Żółtymi Drzwiami dla Was. To my będziemy go tworzyć dla nas wszystkich. Kandydatów do zamieszczenia za Żółtymi Drzwiami może zgłosić każdy, zarówno osoby prywatne, jaki i najróżniejsze instytucje i organizacje. Można zgłaszać siebie, można zgłaszać kogoś. Tu gloryfikujemy pozytywne postawy, nie potępiamy negatywnych. Marzę o tym, by znalezienie się za Żółtymi Drzwiami było nobilitacją, do której będą aspirowały wszystkie instytucje, miejsca publiczne, prywatne i wydarzenia. Marzę o tym, by móc przyznawać nagrodę Żółtych Drzwi tym, którzy swoimi staraniami o równy świat wyjątkowo zabłysną. Marzę o tym, by odznaka Żółtych Drzwi znalazła się na drzwiach przedszkoli, szkół i uczelni wyższych, sal zabaw, biur i innych instytucji oraz na bramach osiedli, parków i ludzkich serc. Takie są plany na przyszłość.

Świat za Żółtymi Drzwiami jest pusty, bo nie ma tam Ciebie

Obecnie wyodrębniłam 4 kategorie: edukacja, turystyka, rozrywka i inne, ale wiem, że to będzie się zmieniało w zależności od zgłoszeń, które będziecie nadsyłać. Jeśli pragniesz przesłać zgłoszenie, pisz na adres: kontakt@zoltedrzwi.pl. Proszę o podanie następujących danych:

  • nazwa miejsca, instytucji lub wydarzenia
  • dane teleadresowe
  • krótki opis dlaczego kandydat powinien znaleźć się w naszym świecie
  • ewentualnie zdjęcie

Do współpracy zapraszamy osoby chętne do współprowadzenia profilu na facebooku i kanału na youtube. W tym celu należy wysłać swoje zgłoszenie na adres: kontakt@zoltedrzwi.pl, z krótkim uzasadnieniem. Dla mnie ważne jest to, by był to świat dla wszystkich, nie tylko dla innosprawnych. Chwalimy zachowania i akcje promujące integrację we wszystkich obszarach życia. Dlatego na fb i na kanale youtube umieszczamy zdjęcia i filmy, gdzie pełnosprawni i innosprawni współpracują, współistnieją i żyją razem. Dorośli i dzieci. Na placach zabaw, w przedszkolach i w szkołach, w pracy, na osiedlach i w parkach, na zajęciach sportowych i edukacyjnych. Jeśli chcesz współtworzyć nasz świat, napisz:)

http://zoltedrzwi.pl/

Jak powstały Żółte Drzwi
4.4 (88.89%) 9 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.