Czy mogę ci mówić MAMO

Prawdziwa historia niezwykłej adopcji

Książkę tę dedykuję mojemu adoptowanemu synowi Michałowi. Jestem mu wdzięczna za zaufanie, jakim mnie obdarzył. Podziwiam go za odwagę i siłę. Podczas wielogodzinnych rozmów nieraz pytałam: „Michał, jak ty to zrobiłeś, jak ci się udało przejść przez takie piekło i nie zostać diabłem?”. Michał nie dość, że nie został diabłem, to jeszcze jest pięknym człowiekiem o wrażliwej duszy i sercu pełnym empatii i miłości. Jest bohaterem z tragiczną przeszłością i niewyobrażalną siłą, który wybrał mnie na swoją mamę…

Nowa powieść Agaty Komorowskiej Czy mogę ci mówić MAMO to niezwykle osobista opowieść o niej, jej synu Michale i o tym, jak została jego mamą. Historia bezwarunkowej miłości, cudów, wzlotów i upadków oraz walki, jaką musieli stoczyć oboje, by mogli się stać rodziną. Pozycja obowiązkowa na półce rodziców – zabieganych, uważnych, zagubionych, szukających, zrezygnowanych, spełnionych, a zwłaszcza tych, którym się wydaje, że „już nie dadzą rady” oraz takich, którzy myślą o adopcji, ale nie mogą się zdecydować.

Michał pierwsze lata życia spędził najpierw na ulicy, potem w pogotowiach opiekuńczych i w domach dziecka. Chłopiec bez ojca, z matkę niezdolną do opieki nad nim i jego licznym rodzeństwem i nieciekawą można rzec przeszłością. Nieciekawą nie dlatego, że był zły, to życie źle się z nim obeszło. Chłopiec, którego poznajemy na początku historii, ze względu na wiek (ale nie tylko) nie miał szans na znalezienie rodziny… A potem los zdecydował inaczej, stawiając na jego drodze autorkę książki.

Czy mogę ci mówić MAMO to również historia autorki Agaty Komorowskiej; niezłomnej kobiety, która, mimo że tuż po rozwodzie, mimo że sama z trójką dzieci – jednym zbuntowanym nastolatkiem, jednym niepełnosprawnym synkiem i adoptowaną córeczką – znalazła w sercu i domu miejsce dla Michała, a potem walczyła o niego z całych sił: w szkołach, na ulicach, komisariatach i sądach, by mógł zostać z nimi na zawsze.

Agata Komorowska poznała Michała w czasie szkolnej wigilii w gimnazjum starszego syna. Z czasem znajomość chłopców przerodziła się w braterską więź, a Michał dzień po dniu stawał się członkiem jej rodziny. 21 maja 2018 roku, po dwóch latach walki, oficjalnie został jej synem. Gdyby ktoś wyobrażał sobie ten czas i okres po adopcji jako drogę usłaną wyłącznie różami i miłością, byłby w wielkim błędzie.

Autorka z niespotykaną szczerością opowiada o doświadczeniach związanych z adopcją: o walce z urzędami i biurokracją, domami dziecka i nieżyczliwością, jakiej Michał doświadczył ze strony tych, którzy powinni przede wszystkim dbać o losy dzieci, które są im powierzone, a także o macierzyńskich sukcesach i porażkach, młodzieńczych wyskokach, walce z przeszłością, radościach i smutkach, ale przede wszystkim o wielkiej, bezwarunkowej miłości matki do dziecka, które – skrzywdzone i nieumiejące się poruszać w świecie, w którym relacje opierają się na zaufaniu i uczuciach – pojawia się w bardzo trudnym dla niej momencie życia i nieustannie konfrontuje ją ze swoimi demonami.

Niezwykle ważne i poruszające są fragmenty książki napisane przez Michała, który komentuje w nich kolejne etapy ich wspólnego życia i dzieli się z czytelnikami trudnymi emocjami, lękami i chwilami szczęścia, w które tak trudno było mu uwierzyć. Pozwala zajrzeć do serca dziecka, które nauczone nie kochać, stara się odnaleźć w rzeczywistości otaczającej go miłością i szacunkiem. Jak wielkiej trzeba odwagi, by podzielić się taką historią.

I Agata, i Michał mają nadzieję, że książka zainspiruje do działania tych, którzy myślą o adopcji, ale się wahają. Apelują do rodziców, którzy oddają dzieci, bądź tracą je, ale nie zgadzają się na adopcję, by nie zwlekali, bo tylko w ten sposób mogą dać im szansę na rodzinę i szczęście. A to ich jedyne marzenie.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zastępczych na terenie Polski przebywało 75 tysięcy dzieci. Do adopcji kwalifikowanych jest około 6 tysięcy rocznie. Raport NIK-u określa również przyczynę tak niewielkiej liczby dzieci z uregulowaną sytuacją prawną:

„NIK zauważa, że wina nie leży wcale po stronie sądów, jak wynika z powszechnego przekonania. Gdy już trafiają do nich sprawy opiekuńcze, to są one załatwiane dość sprawnie. Połowa postępowań w sprawach opiekuńczych jest rozpatrywana w terminie do trzech miesięcy, a ponad 80 proc. spraw do pół roku. Sedno problemu leży w zbyt długim okresie przebywania dzieci z nieuregulowaną sytuacją prawną w domach dziecka i rodzinach zastępczych. W opinii NIK-u problemem są tu przede wszystkim niewystarczające działania powiatów na rzecz wychodzenia dzieci z pieczy zastępczej. W 2016 roku opuściło ją tylko 22 proc. dzieci, z tego największa grupa (prawie 30 proc.) z powodu osiągnięcia pełnoletności” (raport NIK-u „Wykonywanie zadań przez ośrodki adopcyjne”, sierpień 2018 roku).

Czy mogę ci mówić MAMO to jednocześnie biografia, wzruszająca powieść i poradnik dla każdego, kto myśli o adopcji lub roli rodziny zastępczej albo po prostu stara się okiełznać własnych dzieci i szuka inspiracji. Jest to też dający wiele do myślenia obraz wymagającej codzienności samotnej (i samodzielnej) mamy wychowującej gromadkę niezwykłych dzieci – każdego gaszącej małe i duże pożary. Jest przykładem mądrego rodzicielstwa i lekcją szacunku do dzieci. Bezcenna pozycja na półce każdego rodzica.

Część poradnicza książki została napisana przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Adopcyjnym w Warszawie oraz Towarzystwem „Nasz Dom” wspierającym rodzinną opiekę zastępczą.

KUPUJĘ

Książkę można zamówić ze specjalną dedykacją.
Uwagi do dedykacji wpisz w okienku
“Uwagi do zamówienia”.

Książka dostępna również jako eBook i audiobook. Poniżej pełny wykaz linków pod którym można zakupić/przeczytać/odsłuchać książkę w wersji elektronicznej:

ebook:

https://woblink.com/ebook/czy-moge-ci-mowic-mamo-agata-komorowska-196563u

https://www.empik.com/czy-moge-ci-mowic-mamo-komorowska-agata,p1252066363,ebooki-i-mp3-p

https://virtualo.pl/ebook/czy-moge-ci-mowic-mamo-i312678/

https://www.swiatksiazki.pl/czy-moge-mowic-ci-mamo-6697183-e-book.html

https://www.taniaksiazka.pl/ebook-czy-moge-mowic-ci-mamo-mobi-epub-p-1446272.html

audiobook

https://www.empik.com/czy-moge-ci-mowic-mamo-komorowska-agata,p1252154507,ebooki-i-mp3-p

https://virtualo.pl/audiobook/czy-moge-ci-mowic-mamo-i312744/

https://audioteka.com/pl/audiobook/czy-moge-ci-mowic-mamo

https://www.swiatksiazki.pl/czy-moge-ci-mowic-mamo-6697190-audiobook.html

https://hitsalonik.pl/czy-moge-ci-mowic-mamo-adiobook

1 thought on “Czy mogę ci mówić MAMO

  1. Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.. Czyta się ją przyjemnie mimo tematów jakie są w niej poruszane .. Nie mogłam się od niej oderwać..
    Sama pracuję z rodzinami zastępczymi ze strony instytucji a dzięki tej książce mogłam spojrzeć na swoją pracę z innej strony.
    Bardzo za to Pani dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.