PANDEMIOLOGIA emocje w kryzysie

Oddaję w Twoje ręce przewodnik po emocjach w kryzysie napisany na przykładzie pandemii, czyli kryzysu, do którego odnieść może się każdy z nas. Emocje mogą niszczyć, ale mogą też przerodzić się w siłę napędową Twojego sukcesu. I uwierz mi, człowieka z takim napędem nic nie zatrzyma!

Tym razem głos na temat książki oddaję w 100% Wam, moim Kochanym Czytelnikom. Uskrzydlacie mnie, dajecie moc do tworzenia, jesteście lekiem na zmęczenie i zniechęcenie. To dla Was pisałam przez całą kwarantannę. Wiara w to, że ten e-book pomoże Wam uporać się z kryzysami oraz zmienić straty w osobisty sukces, pozwoliła mi przetrwać najtrudniejsze chwile. Oto ona, PANDEMIOLOGIA! 

Czytelnicy o książce

„Bardzo podoba mi się to, jak w Pandemiologii pokazujesz swoją rodzinę, macierzyństwo, relacje z dziećmi. Szacunek, zrozumienie, ale nie na siłę i wbrew sobie. Cenne jest to, że zauważasz co prawda, wyzwanie jakim był lockdown i zamknięcie z dziećmi – całodobowe. Obnażył brak bliskości, porozumienia i znajomości własnego dziecka. Z kolei w rodzinach, gdzie ta relacja była dobra, pandemia dała rzeczywiście szansę na pobycie razem. Ale najbardziej szanuję za to, że nie ma tu tonu mentorskiego – o proszę ja potrafiłam i mam. Pokazujesz, że ten porażający chaos to szansa, żeby nadrobić. I dla mnie to doskonały przykład, kiedy stratę, kryzys można przekuć na sukces. Traci się swobodę, opiekę nad dziećmi w szkole, przedszkolu. Jest kryzys, bo jak to ogarnąć??!!! Mam dość! Ale pokazujesz, że mimo tych zaniedbań emocjonalnych, nawet kilkunastoletnich, można, warto i da się.
 
Dla mnie ta książka to taka multipigułka, którą można połknąć, nie dławiąc się, licząc na efekty lecznicze, wspomagające, suplementujące. Kompleksowo poruszasz się po tym, co istotne, co wszystkich teraz przeraża, wkurza, paraliżuje, zniechęca. Bez pouczania i wymądrzania się dajesz garść dobrych rad, praktycznych i konkretnych wskazówek, klepiesz po pleckach, ale możesz też kopnąć w tyłek.”
~ Baśka Andrysiak ~
 
Pandemiologia przeczytana! Szybko poszło, gdyż najzwyczajniej w świecie – nie mogłam się od niej oderwać! Książka jest świetnym, szczerym poradnikiem, prawdziwe, realistyczne opisy wszelkich uczuć i emocji, które przeżywamy wszyscy w obecnej sytuacji, są niezbędne dla każdego z nas. W  skrócie powiedziałabym tak: trafiony w punkt poradnik, nasycony realiami pandemii . Szczerość i akceptacja samego siebie to podstawa; świetnie przedstawiona teraźniejszość, i jakże potrzebne nam rady, podpowiedzi i wskazówki, co możemy zrobić, aby być szczęśliwymi ludźmi i osiągać sukcesy. Epilog dosłownie „zwalił” mnie z nóg, wzruszając do łez”.
~ Anna Gniazdowska ~
 
„Książka wyjątkowa i niezwykle aktualna , a jednocześnie ponadczasowa. Traktuje o psychologicznych i emocjonalnych konsekwencjach pandemii 2020 roku spowodowanych ograniczeniami wolności osobistej. Na przykładzie własnej rodziny autorka barwnym i przyjemnym w odbiorze językiem opisuje z jak bardzo trudnymi wyzwaniami przyszło nam się zmierzyć i jak to wpłynęło na naszą kondycję psycho-fizyczną i emocjonalną. Jednak uważam tą książkę za bardzo wartościową z jeszcze innego powodu. Pokazuje ona jak z kryzysowej sytuacji uczynić szansę , jak krok po kroku z niej wyjść i z odwagą sięgnąć po sukces.  Podobnie jak David R. Hawkins w książce „Technika Uwalniania” autorka dokonuje wnikliwej analizy emocji pozwalając zrozumieć , zaakceptować a następnie uwolnić się od negatywnych skutków straty jaką jest niewątpliwie obecna sytuacja na świecie. Pandemiologia zawiera wiele wskazówek uniwersalnych i ponadczasowych.
 
Książka warta przeczytania bo pokazuje jak wspaniałe relacje w rodzinie buduje miłość i wzajemny szacunek.
~ Tadeusz Marczak ~

Co znajdziesz w Pandemiologii?

Pandemiologia jest poradnikiem, w którym Autorka w sposób subtelny łączy psychologię z własnymi przeżyciami /odczuciami. Podkreślić trzeba również, że książka stanowi ucztę intelektualną dla osób interesujących się psychologią, zmagających się z osobistymi kryzysami, także osób, które poszukują szczęścia i spełnienia. Jest to książka dla każdego czytelnika albowiem każdy z nas ma emocje, tylko nie każdy potrafi je we właściwy sposób nazwać czy odczytać.

Autorka pokazuje jak wykorzystać kryzys i straty z nim związane do budowania sukcesu osobistego i szczęścia. Na tym etapie dostrzegam, iż brakowało na rynku wydawniczym poradnika, który w sposób pozytywny daje wskazówki jak krok po kroku, metodą małych kroków wyjść z kryzysu i w nowej rzeczywistości budować, czasami odnaleźć własne „ja”. Niniejszy poradnik wypełnia lukę albowiem brakuje opracowań o emocjach pisanych lekkim piórem, z dużą dawką optymizmu. Z tego względu na uwagę zasługuje fakt, że Autorka podjęła się tego niełatwego zadania, polegającego na „wpisaniu” własnych emocji w kryzys wywołany pandemią. Wszyscy boimy się jesieni, tego co przyniesie kolejna fala koronawirusa. W związku z tym w długie jesienno – zimowe wieczory warto sięgnąć do Pandemiologii, która jest swoistego rodzaju poradnikiem terapeutycznym, napisanym z szacunkiem i zrozumieniem dla drugiego człowieka.

Punktem wyjścia Autorka uczyniła analizę pojęcia kryzysu w oparciu o własne doświadczenia i sytuację społeczną, gospodarczą i ekonomiczną Polski, szerzej wszystkich państwa, dotkniętych pandemią covid – 19. W rozdziale tym opisuje ludzkie przemyślenia, obawy, lęki, których doświadczyliśmy (zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach), doświadczamy i będziemy doświadczać w przyszłości. W rozdziale 1 Autorka przemyca wiedzę z zakresu neurobiologii. W rozdziale 2 mamy zdefiniowane pojęcie straty. Słusznie zauważa, iż nie da się prosto zdefiniować tego pojęcia. Należy zgodzić się w pełni z twierdzeniem Autorki. Wszak ilu ludzi tyle strat. Strata stracie nie jest równa. A ludzie są różni i każdy w inny sposób radzi sobie ze swoimi stratami. Jeden ma potrzebę mówienia, inny zamyka się w sobie, jeszcze inny ucieka w nałogi. Autorka podsumowuje rozdział stwierdzeniem, iż „Każda strata skutkuje żałobą (…)”.  I następnie w rozdziale 3 wymienia i opisuje pięć etapów żałoby.

Każda rodzina tworzy stado. Stado rodzinne funkcjonuje w stadzie społecznym. Co jeśli stado dopada kryzys? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w rozdziale 9, w którym Autorka z gracją opisuje „nieznośnego partnera”, „nieokiełznane dzieci”, „nabzdyczonego nastolatka”, „niespodziewanego autostopowicza”. Kryzys stadny pogłębił się w momencie zamknięcia nas w domach, pokazał nasze słabości, obnażył emocje, pogłębił konflikty. Dlatego warto pochylić się głębiej nad książką Agaty Komorowskiej i znaleźć swoją własną drogę do wyjścia z kryzysu stada.

Od rozdziału 10 przechodzimy na inny poziom. Pojawia się szansa. Ta ostatnia kojarzy się z czymś optymistycznym, zmianą na lepsze, nowymi możliwościami. Mówiąc językiem Autorki „remedium na emocjonalne spustoszenie”.

Autorka na bazie swojego doświadczenia opracowała program ratunkowy (rozdział 11). Zachęcam do skorzystania z tego autorskiego programu. W jego prostocie tkwi ogromna siła. Autorka w siedmiu punktach omawia zasady programu ratunkowego. Rasowy terapeuta powie: „zacznij od siebie”. Z pomocą przychodzi książka Agaty Komorowskiej, która pokazuje, iż nawet w czasach koronawirusa warto zacząć przygodę, która polega na identyfikacji własnych potrzeb. Niestety jak to w życiu bywa na swojej drodze napotykamy liczne pułapki. To właśnie im poświęcony jest rozdział 12 książki. Autorka pisze o ucieczce, walce, zamrożeniu, potrzebie kontroli, nałogach, działaniach kompulsywnych i roli ofiary. W tym miejscu, na tle lektury rozdziału 12 książki,  mam dwa skojarzenia: pierwsze, związane z książkami Ewy Woydyłło, zwłaszcza Bo jesteś człowiekiem. Żyć z depresją, ale nie w depresji; drugie, z książkami Petera A. Levina, między innymi Uleczyć traumę. 12 stopniowy program wychodzenia z traumy. Agata Komorowska łączy te programy, tworząc swój autorski program wychodzenia z kryzysu. Autorka podaje nam na tacy zestaw reanimacyjny. Pewnie większość z nas nie pamięta, iż oddech jest ważny; to od regulacji oddechu rozpoczyna się proces wychodzenia z traumy. Autorka zaleca humor i ruch. Niby rzeczy oczywiste, ale też w życiu codziennym spychane na margines. Jak ważny jest humor i ruch przekonuje się spacerując z moim psem. Istotne jest skupienie się na teraz i wspomniana metoda małych kroków. W zasadzie covid – 19 pokazuje, iż w dzisiejszych czasach nie ma co wybiegać daleko w przyszłość. Wirus zmusza do skupienia się na tu i teraz. Nikt z nas nie ma pojęcia co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc. Metodę małych kroków szczerze polecam. Dzięki wcześniejszej książce pani Agaty Komorowskiej zaczęłam stosować. Działa.

W rozdziale 15 Agata Komorowska wprowadza nas w świat podświadomości, jej programowania. Pewnie nie każdy potrafi rozdzielić takie pojęcia jak: samoświadomość, świadomość, podświadomość. Pandemiologia przychodzi z pomocą i w tych kwestiach. W rozdziale 15 mamy „przepis” na pisanie własnych afirmacji. Z kolei rozdział 16 to próba konceptualizacji, zgłębienia naszego idealnego świata. Dzięki książce możemy osiągnąć równowagę pomiędzy rozumem, ciałem, duszą i sercem. Osiągnięcie równowagi pozwoli nam na zbudowanie naszego, własnego świata, który będzie dla NAS idealny i my w nim będziemy szczęśliwi. Wystarczy tylko refleksyjnie przeczytać książkę. Zawiera ona wiele cennych wskazówek. Dzięki Pandemiologii będzie łatwiej.

W rozdziale 18 Autorka znów zadaje „trudne” pytanie, które dotyczy próby zdefiniowania własnego sukcesu. Jestem przekonana, iż po lekturze książki odpowiedź na owo pytanie nasunie się sama. W Posłowiu każdy czytelnik znajdzie dla siebie wiele ważnych życiowych twierdzeń „Cały świat zaczyna się od świata jednego człowieka”.

Przesłanie zawarte w książce Pandemiologia jest mi bliskie z kilku powodów.
Po pierwsze, tak jak każdy człowiek doświadczyłam kryzysu związanego z koronawirusem;
Po drugie, jestem rodzicem adopcyjnym, przeszłam kryzys związany z chwilowym odejściem z domu mojej córki, wcześniej pomniejsze kryzysy związane z okresem dojrzewania,
Po trzecie, przez kilka lat byłam edukatorem domowym; w moim przypadku edukacja domowa była skutkiem kryzysu stadnego i edukacyjnego.
Zatem emocje o których pisze Autorka są mi znane z autopsji. Dzięki książce będę mogła uporządkować swoje emocje, odpowiednio je nazwać i próbować budować swój idealny świat. Jestem wdzięczna Autorce za książkę. Jest opracowaniem ciekawym i bez wątpienia potrzebnym. Może przyczynić się do wielu dyskusji o emocjach, kryzysach, „Inności” i drodze do szczęścia. Szczerze rekomenduję książkę Agaty Komorowskiej i zachęcam do lektury”. 

~ Joanna Helios ~

eBook

Książka dostępna w wygodnym formacie PDF,
wyłącznie w sklepie www.sklep.agatakomorowska.pl
 

KUPUJĘ

Zapraszam na WARSZTATY W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA.
Biorąc udział w warsztatach, PANDEMIOLOGIĘ OTRZYMUJESZ W PREZENCIE.

CHCĘ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.